Wiadomości: Watykan

Franciszek: Dekalog to kontemplowanie Chrystusa

Dekalog dla nas chrześcijan jest kontemplowaniem Chrystusa, aby nas otworzył na przyjęcie Jego serca, Jego pragnień, Jego Ducha Świętego – zauważył Ojciec Święty podczas audiencji generalnej w Rzymie w środę 28 listopada.

O czym rozmawiał Franciszek z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej

Problematyka związana z zatrudnieniem pracowników Stolicy Apostolskiej oraz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego zdominowały wczorajsze spotkania Ojca Świętego z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej – relacjonuje watykanista Andrea Tornielli. Przypomina, że instytucje Stolicy Apostolskiej zatrudniają około 4.5 tys. osób, duchownych, zakonników, zakonnic i świeckich.

Franciszek: Nie kupujmy więcej, niż potrzebujemy

Nie kupujmy więcej niż potrzebujemy! Konsumpcjonizm jest wrogiem hojności – mówił papież Franciszek podczas rozważań w homilii na Mszy św. w Domu św. Marty.

Franciszek na Anioł Pański: Pozwólmy żeby Jezus stał się naszym królem

„Jezus żąda od nas dzisiaj, byśmy pozwolili, żeby stał się naszym królem” – powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Nawiązując do obchodzonej dzisiaj uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata papież zwrócił uwagę, że historia uczy, iż królestwa oparte na potędze broni i na wiarołomstwie są kruche i prędzej czy później upadają, a Jezus chce ustanowić na świecie królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju, które rozciąga się aż do końca czasów.

Franciszek: Muzyka jednoczy i pomaga głosić Ewangelię

Muzyka jest narzędziem jedności, aby skutecznie głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, poprzez piękno, które wciąż fascynuje i pozwala wierzyć, opierając się na miłości Ojca. Przypomniał dzisiaj o tym Franciszek podczas audiencji w Auli Pawła VI dla uczestników III Międzynarodowego Spotkania Chórów

Na początku grudnia ukaże się nowa książka papieża Franciszka

„Siła powołania. Życie konsekrowane dzisiaj” to tytuł nowej książki papieża Franciszka, która ukaże się 3 grudnia w 10 językach, w tym także po chińsku

Na Placu św. Piotra stanęła bożonarodzeniowa choinka

Dziś rano bożonarodzeniowa choinka stanęła na Placu św. Piotra w Watykanie. Specjalny dźwig pomógł ustawić ponad 20-metrowy świerk, pochodzący z lasu Cansiglio, jest darem włoskiej diecezji Concordia-Pordenone. Drzewko stanęło obok bożonarodzeniowej szopki, która w tym roku będzie wykonana z piasku.

Franciszek o ostatnim przykazaniu Bożym

Wszystkie grzechy rodzą się ze złego pożądania, o tym przypomina ostatnie Przykazanie Boże – mówił Franciszek w rozważaniach poświęconych ostatniemu przykazaniu Dekalogu, podczas środowej audiencji generalnej.

Znamy program wizyty Franciszka w Panamie

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało program pierwszej w roku 2019 podróży zagranicznej Ojca Świętego – do Panamy z okazji XXXIV Światowego Dnia Młodzieży. Papież odbędzie 8 spotkań z młodzieżą, wygłosi 7 przemówień oraz 3 homilie.

Franciszek: Maryja w małżeństwie była poddana Józefowi

Maryja była poddana swemu mężowi. Nigdy nie mówiła Józefowi: ja jestem matką Boga, a ty jego pracownikiem. Nie, była mu poddana – powiedział papież w szóstym już rozważaniu nad modlitwą „Zdrowaś Maryjo”, emitowanym we włoskiej telewizji katolickiej TV2000.