Wiadomości: Świat

Europa Zachodnia odchodzi od Boga

W Holandii ludzi niereligijnych jest już więcej niż chrześcijan, w Irlandii do kościoła przynajmniej raz w miesiącu chodzi jedynie 34 proc. ludzi – to dane z ciekawego raportu dotyczącego religijności Europy Zachodniej. Badania przeprowadził amerykański instytut Pew Research Center w Waszyngtonie.

Kościół pomaga ofiarom wybuchu wulkanu w Gwatemali

Papież modli się za ofiary wulkanu Fuego w Gwatemali. Miejscowy Kościół otwiera natomiast centra pomocy w okolicznych parafiach, zbierane są też pieniądze dla potrzebujących. Według wstępnych danych zginęło co najmniej 49 osób. Drugie tyle odniosło obrażenia. Ponad 3 tys. osób straciło dach nad głową.

Giganci energetyczni spotkają się w Watykanie

Przedstawiciele największych światowych firm z branży energetycznej przyjadą 8 czerwca do Watykanu na dwudniowe spotkanie poświęcone ochronie środowiska. Szczyt organizuje amerykański uniwersytet Notre Dame, a jego elementem będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Kobieta zastępcą sekretarza episkopatu we Francji

Rada Stała episkopatu Francji mianowała 60-letnią panią Christine Naline zastępcą sekretarza Konferencji Biskupów Francji. Jej zadaniem będzie koordynowanie pod kierunkiem sekretarza generalnego, ks. Oliviera Ribadeau Dumas posługi duszpasterskiej Kościoła w całej Francji.

Papież odrzuca możliwość interkomunii

Papież Franciszek nie przyjął w obecnej formie ustalonych przez większość biskupów niemieckich wytycznych w sprawie przyjmowania Komunii św. przez niekatolickich współmałżonków. Poinformował o tym prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria w liście do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinharda Marxa.

Pielgrzymka wiary szlakiem męczenników

Ponad dwa miliony Afrykanów wzięło udział w pielgrzymce wiary szlakiem męczenników, która rokrocznie odbywa się w Ugandzie. Rozpoczyna się on w Entebbe, gdzie przybyli pierwsi misjonarze, a kończy w Namugongo, gdzie znajduje się sanktuarium dedykowane ojcom wiary Czarnej Afryki. Przypadająca 3 czerwca uroczystość św. Karola Lwangi i jego 22 towarzyszy stanowi w Ugandzie najważniejsze wydarzenie kościelne.

Publiczna pokuta za referendum w Irlandii

30 maja rozpoczęła się w Irlandii publiczna, 40-dniowa pokuta przebłagalna za wszystkich, którzy w ostatnim referendum opowiedzieli się za usunięciem ochrony życia z konstytucji.

Chesterton na ołtarze?

Biskup angielskiej diecezji Nottingham będzie konsultował z Watykanem możliwość otwarcia procesu beatyfikacyjnego pisarza Gilberta Keitha Chestertona – podał tygodnik „The Catholic Herald”.

Puchar Realu Madryt dla Maryi

Piłkarze Realu Madryt dokonali symbolicznego ofiarowania Matce Bożej z katedry Almudena pucharu Ligi Mistrzów, zdobytego przez hiszpańską ekipę podczas sobotniego finału w Kijowie.

Portugalia we wtorek głosuje nad prawem do eutanazji

Już we wtorek 29 maja w portugalskim parlamencie odbędzie się głosowanie 4 projektów zmiany prawa dotyczących dopuszczalności tzw. śmierci wspomaganej w tym kraju. Kościół apeluje o odrzucenie takich ustaw.