Wiadomości: Polska

Św. Hildegarda z Bingen: specjalistka od zdrowego stylu życia

17 września Kościół wspomina średniowieczną mistyczkę i myślicielkę, św. Hildegardę z Bingen. Do wielkiej popularności tej niezwykłej postaci w XXI w. przyczynił się papież Benedykt XVI, ustanawiając ją w 2012 r. doktorem Kościoła.

Czy to koniec kryzysu wiary w Europie?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć hierarchowie z Białorusi, Danii i Włoch podczas debaty zorganizowanej w niedzielę w Poznaniu. Dyskusja odbyła się na zakończenie kilkudniowego spotkania Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Kraków: modlitewny „Support dla Synodu”

Od 3 października w Krakowie trwać będzie „Support dla Synodu”. Młodzież wraz z osobami konsekrowanymi i kapłanami będzie się codziennie spotykała w różnych świątyniach miasta, by modlić się o dobre owoce październikowych obrad biskupów, które będą poświęcone młodym i rozeznawaniu powołania. Modlitewna sztafeta potrwa do 28 października.

Raport o „katolickim wolontariacie”

Kościół katolicki odgrywa kluczową rolę w wolontariacie w Europie. Nie ma innej instytucji, która wnosiłaby w wolontariat tak szeroki wkład i wspierała najróżniejsze jego formy – taką główną konkluzję ze swego raportu o wolontariacie przedstawił dziennikarzom ks. Wojciech Sadłoń.

Kraków: młodzi chcą nadać smak swojemu życiu

Pod hasłem „Nadaj życiu smak!” odbędzie się 22 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej (SMAK). W programie całodniowego święta młodzieży znalazły się warsztaty, koncerty, konferencje oraz Targi Wspólnot i modlitwa.

Ruszyła ogólnopolska akcja „Popiełuszko – Pamiętam”

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu rozpoczęło akcję ogólnopolskiej zbiórki listów pisanych przez ks. Jerzego, pamiątek po nim i zdjęć z jego osobą. Podczas konferencji prasowej inaugurującej przedsięwzięcie organizatorzy opowiedzieli zarówno o zbiórce pamiątek, jak i „Fakultetach z wolności” oraz najnowszych planach muzeum

„Dzwonek na obiad” zadzwoni dla kolejnych dzieci

900 szkół i 50 tys. obiadów dla dzieci z uboższych rodzin – to dotychczasowy efekt trwającego już 4 lata programu „Dzwonek na obiad” organizowanego w całej Polsce przez Fundację Być Bardziej.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Olszowskiego

Ks. prałat Grzegorz Olszowski przyjął w środę, w uroczystość Matki Bożej Piekarskiej, święcenia biskupie z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Damian Zimoń. Uroczysta Msza św. odprawiona została w południe w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

„Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”

W nocy 22 na 23 września 2018 czciciele Świętego Ojca Pio zgromadzą się w kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium na Jasnej Górze na czuwaniu modlitewnym „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”.

„Był biskupem na każde zawołanie” – abp Skworc o śp. abp. Wesołym

Był biskupem „na każde zawołanie” polskich środowisk rozsianych po całym świecie – tak o zmarłym arcybiskupie Szczepanie Wesołym mówił w homilii pogrzebowej metropolita katowicki Wiktor Skworc. Ostatnie pożegnanie wieloletniego duszpasterza Polonii odbyło się 10 września w Katowicach.